Search
  • Darius Žukauskas

Teklė. Tikra ar išgalvota? I a. šventoji ar superherojė?

Updated: Oct 8, 2021Iki 1969 m. buvusi katalikų liturginiame kalendoriuje, bet pašalinta dėl dvejonių realiu egzistavimu, stačiatikiai ją mini iki šiol ir netgi tituluoja pirmąja moterimi kankine ir šventumu prilygstančia apaštalams. Šį kartą rašome apie šv. Teklę.


Seniausias ir svarbiausias apie Teklę pasakojantis tekstas vadinamas Pauliaus ir Teklės darbai, sukurtas II amžiuje. Nors į Biblijos kanoną nepateko, tačiau nuo pat sukūrimo ir vėliau buvo ypatingo populiarumo ir įkvėpimo skaitiniu krikščionims, ypač rytuose. Turiniu panašėjo į antikinį romaną ir, galima sakyti, tapo tikru bestseleriu.


Teklė būdama paauglė gimtajame Ikonijuje susižavėjo apaštalo Pauliaus mokymu, kurio pagrindinė idėja skelbė vieną Dievą ir skaistų gyvenimą. Tai paskatino merginą priimti aplinkinius šokiravusį sprendimą. Ji ryžosi netekėti už vyro, su kuriuo buvo sužadėta. Pasirinkimo pasekmė - neeiliniai iššūkiai. Juos Teklė stebuklingai įveikė.


Pirmiausia ji buvo pasmerkta sudeginimui, bet egzekucijos dieną prieš žengdama ant laužo padarė kryžiaus ženklą ir nuo liepsnų buvo Dievo išgelbėta liūtimi su kruša⛈. Vėliau Teklę įsimylėjo įtakingas Antiochijos pilietis ir viešai ją apkabino. Ji besivaduodama suplėšė užpuoliko apsiaustą ir nuvožė karūną? Tokie veiksmai prilygo viešam vyro išjuokimui, todėl Teklė buvo nuteista kovai arenoje su laukiniais žvėrimis, kur ją pirmiausia stebuklingai nuo lokio ir liūto apgynė liūtė. Kiti žvėrys taip pat nepuolė, nes pamatyti reginio susirinkusios moterys į areną primėtė įvairių žolelių, gėlių, aliejų ir šių kvapas žvėris nuramino. Nenužudė jos nei įsiutinti jaučiai, nuo kurių pasmerktąją išgelbėjo ją apgaubusi ugnis (Taip! Visai kaip Kapitonė Marvel!). Galiausiai, jos nepražudė nei elektriniai unguriai baseine, kur Teklė įšoko ir pati save pakrikštijo. Skirtingai nuo to meto realijų, ji išgyveno arenoje ir buvo paleista.


Patirtų iššūkių pakako visam gyvenimui, tad pasitraukė gyventi į atokų urvą Seleukijoje, kur asketiškai praleido likusius 72 metus mokydama ir gydydama žmones.


Gyvenimą, vienu atveju, baigė ten, kitu - nukeliavo mirti į Romą ir buvo palaidota netoli Pauliaus kapo.
Dailės kūriniuose įprasta matyti šventąją su palmės šakele, kryželiu rankose, o aplink ją liepsnas, lokius, liūtus, jaučius, ungurius. Dauguma šių atributų atrado vietą mūsų ekspozicijos Šv. Teklės paveiksle, tačiau dalį jų galima pamatyti tik naudojantis rentgenu.


pertapė Matas BUČINSKIS, Kaunas

ŠV. TEKLĖ

XVIII a. II p.; XIX a. II p.

Drobė, aliejus. 150x78
100 views0 comments