Search
  • Darius Žukauskas

Apie Šv. Petro raktus, dvi nuotaikas ir kirvarpas

Updated: Jul 21, 2021Šv. Petras, Jėzaus mokinys, kuriam mokytojas patikėjo raktus nuo Dangaus karalystės bei davė įgaliojimus “surišti” ir “atrišti” (drausti ir leisti) žemėje ir danguje. Todėl, įprastai laiko du raktus: auksinis dangui, sidabrinis žemei. Galbūt prieš pusšimtį metų juos būtume matę taip pat ir šioje skulptūroje, “viename įdomesnių XVII amžiaus darbų”* Lietuvoje, iki XX a. 6 deš. stovėjusioje Apytalaukio bažnyčios bokšte. Kairėje rankoje dar matoma knyga nurodo jį esant vienu iš Naujojo Testamento autorių.


Žvelgiant į mūsų saugomą kūrinį “įsimena išraiškinga, drąsiai ir plastiškai modeliuota šventojo galva”. Labai įdomi įžvalga apie dvilypę nuotaiką buvusią Petro veide: “Uždengę skulptūros akis ir kaktą, matytume švelnų, geraširdį šventąjį, o žvelgdami tik į viršutinę veido dalį, pajustume dvasinę įtampą”, nes jo “kakta rūsčiai suraukta”*.


Visgi, skulptūrą vertino ne tik žmonės, bet ir mažieji vabzdžiai kinivarpos! Per daugelį metų jos medienoje išgraužė tūkstančius tunelių ir suteikė atvaizdui unikalų charakterį. Tai ypatinga žmogaus ir gamtos simbiozė.


*Taip kūrinį 1998 m. knygoje Senoji Medžio Skulptūra Ir Dekoratyvinė Drožyba Lietuvoje įvertino žymiausia Lietuvos senosios medžio skulptūros tyrinėtoja dr. Marija Matušakaitė

17 views0 comments