Search
  • Darius Žukauskas

Šv. Antanas Didysis - gyvenęs taip, lyg kiekviena diena būtų paskutinėEgipto dykumoje, piramidžių kaimynystėje, 3 amžiuje po Kristaus „išaugusio” didžiulis medis. Jis vis dar žaliuoja. Per daugelį šimtmečių išleidęs gausybę šakų, jis šiandien vis dar leidžia naujas, skleidžia lapus, valo orą ir stiebiasi į šildančią saulę. Tai vienuolystės medis. Jį išdaiginęs žmogus vadinamas „visų vienuolių tėvu”. Šį kart keletas kūrinio įkvėptų įdomybių apie jį.


Mediniame reljefe kuriamo kalnų peizažo tolumoje skulptorius perteikė apleistą romėnų fortą, kuris mažiausiai 20-čiai metų buvo tapęs „vienuolių tėvo” cele ir jo ramybės pilimi. Gandas apie tokį gyventoją anuomet sklido po apylinkes, o ateinantiems jis negailėjo gyvenimo prasmę atveriančių patarimų, nors, manoma, buvo beraštis. Pasakojama, kad forto „savininkas”, aplinkiniams gyventojams vis labiau rūpinantis jo sveikata, iš ten buvo „iškrapštytas”, bet visiems sukėlė nuostaba, nes atrodė ypatingai gyvybingas ir stiprus tiek kūnu, tiek dvasia.


„Vienuolių tėvas“, apie kurį kalbame, yra šv. Antanas Didysis, savuoju pavyzdžiu įkvėpęs ne vieną gyventi gyvenimą pilnai ir sąmoningai, taip lyg šiandiena būtų paskutinė. Paradoksalu, jog vadovaudamasis mintimi “gyvenk taip, lyg kiekvieną dieną tavęs lauktų mirtis” pats nugyveno 105 metus.

Kokia kasdienybė buvo prasminga jam? Užpildyta maldos, darbo (sakoma, mėgo sodininkauti ir pinti nendrinius kilimėlius) bei gilinimosi į Šventojo Rašto išmintį.

Mūsų reljefe Antanas suklupęs meldžiasi stoginėje, vilki kasdienę „uniformą“ - abitą. Svarbus akcentas - varpelis, turėjęs atbaidyti piktąjį, kuris vienu laiku puolė per nuobodulį, tingumą, moterų iliuzijas, kitu - laukinių žvėrių pavidalais. Raktu į pergales tapo malda.


„Vienuolių tėvu” imtas vadinti gerokai vėliau, įvertinus jo padarytą įtaką. Anuomet aplink save Antanas subūrė grupę mokinių, kurie pagal įkvėpėjo gyvensenos būdą gyveno kartu su juo. „Pramintu keliu“ ėmė sekti ir kiti, kūrėsi panašų gyvenimo būdą pasirinkusiųjų bendruomenės. Geras pavyzdys juk užkrečia.
***

Nežinomas Lietuvos dailininkas

ŠV. ABATAS ANTANAS

Apie 1701. Medis, polichromija. 131x79x8

Iš Debeikių b.; Vilniaus Šv. Petro ir Pauliaus b.

35 views0 comments