MODERNėjant:

MADONA

Kauno arkivyskupijos muziejuje (M. Valančiaus g. 6) 2023 m. birželio 1 d., ketvirtadienį, 17 val. atidaroma antroji paroda iš ciklo „MODERNėjant: MADONA“, kurioje lankytojai išvys pastarąjį šimtmetį Švč. M. Marijos su Kūdikiu temą interpretavusių Lietuvos menininkų kūrinius.

Kviečiame atrasti netikėtus moderniosios Madonos įvaizdžius, kuriuose jau tik tolimu garsu nuaidi tradicinės sakralinės ikonografijos skambesiai. Juos meno kūriniuose keičia ekspresyvios šiuolaikiškumo paieškos, pasireiškiančios spalvomis, dažų faktūromis ir teptuko potėpiais, formų deformacijomis, per simbolių kaitą. Kūrinių detalės dažniausiai išreiškia ne per šimtmečius nusistovėjusius universalius krikščioniškus vaizdavimo motyvus, bet asmeniškai dailininkui rezonuojančias prasmes.

Pastarojo šimtmečio kūrėjai ieško Marijos šiandieninėje kasdienybėje - Lietuvos pievoje tarp žiedų, miško paunksmėje, namų interjere ar nukelia į neapibrėžtą erdvę, tačiau suteikia dabartį rodantį ženklą. Neretai juo tampa modernus Madonos drabužis - tarpukarinė ar mūsų dienų mados suknelė, lietuviškas tautinis kostiumas ar net “hipiškos” platėjančios kelnės - taip pat netradicinė šukuosena, figūros laikysena ar judesys. Jėzaus rankose - motinos karoliai, gėlė, paukštelis ar tiesiog kamuoliukas iš dailininkės vaikystės.

Vienais atvejais juntamos kūrėjo pastangos intensionaliai formuoti Dievo Motinos atvaizdą, siekis šiandieninėje motinystėje įžvelgti Dievo Sūnų pagimdžiusios Marijos atspindį, užčiuopti ir dabartyje aktualią šventumo, sakralumo giją. Kitais - tiesiog žaidžiama meno istorijai reikšminga, ilgainiui fundamentalia tapusia tema, kuomet vienintelė užuomina į vaizduojamų asmenų tapatybę lieka tik kūrinio pavadinime.

Parodoje eksponuojami tarpukario menininkų: Petro Kalpoko, Juozo Zikaro, Vytauto Kazimiero Jonyno, Vytauto Kasiulio, Juozo Ignatavičiaus, Romualdo Varakomskio, išeivijos menininkų Vytauto Igno ir kun. Pijaus Brazausko kūriniai, sovietmečiu kurti Leonardo Gutausko, Adolio Jono Krištopaičio, Algio Skačkausko tapybos darbai ir pastarųjų metų Eglės Velaniškytės, Jono Daniliausko, Inesos Antanauskienės, Ramintos Blaževičiūtės-Mozuraitienės, Natalijos Yanekinos kūriniai iš Kauno arkivyskupijos muziejaus, Parko galerijos, Aurelijaus ir Aurelijos Rusteikų, Lewben Art Foundation kolekcijų.